четвер, 2 лютого 2017 р.

Тема: Халдейське царство
Мета: сформувати уявлення про Халдейське царство; розвивати вміння працювати з історичною картою, порівнювати історичну інформацію, чітко висловлювати свої думки, засвоїти поняття та дати; виховувати інтерес до історичних подій.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

                                              
І. Фронтальне опитування
1. Чому Ассирію називають військовою державою?
2. Перелічіть переваги ассирійської армії перед іншими арміями.
3. Чому можна стверджувати, що завойовницькі війни не тільки зміцнювали Ассирію, а й поступово підривали її міць?
4. Імперія це ?
5. Як називали Ніневію ? («лігвом левів», «місто крові») Чому?
6. Як загинула Ассирія?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

                            Не було ще генія без деякої частини божевілля.
Сенека

Число класна робота, тема уроку зачитую епіграф.

Учитель. Вавилон - серце Халдеї.  СЛАЙД -КАРТА
                Вавилон після майже трьохстолітньої залежності від Ассирії стала знову самостійною з 626 року до н.е. коли почав правити халдейський цар Набопаласар. Засноване ним царство проіснувало близько 90 років до 538 р. до н.е.

         А хто ж такі халдеї? Нам повідомить Сенько Настя
Це семітські племена, які з Аравії проникли у Вавилоні. Вони мали царів і шукали опори серед вавилонських жерців.

Учитель. Набопаласар завойовує землі, що раніше належали Ассирії: Сирію Фінікію, Палестину, Аравію.
ПОКАЗАТИ  НА  КАРТІ.

         Захоплена здобич і данина, а також величезна кількість рабів-військовополонених дали цареві змогу заново перебудувати центральну частину Вавилона з палацами і храмами. СЛАЙД.

         Найбільшого розквіту Халдейське царство досягло за правління Науходоносора (604(5) – 562 рр. до н.е.). СЛАЙД


Ось що він говорив   Виступ Філіпов як цар

«Я – Навуходоносор, цар Вавилонський, благочестивий принц, що править із волі й благовоління Мардука, вищий правитель міста, улюблений небом, хитромудрий і невтомний… що завжди піклується про благополуччя Вавилона, мудрий первородний син Набопаласара, царя вавилонського…»

Учитель. Отже, саме за Навуходоносора Вавилон став найкрасивішим і найбільшим містом стародавнього світу, де за біблейськими переказами, був земним раєм. Вавилоняни були гарними мореплавцями тому будували великі човни на яких вирушали в подорожі по річці Євфрат. СЛАЙД

Його мешканці гордо називали місто «пупом світу» СЛАЙД.

Чому саме так  давайте послухаємо повідомлення Прасок Ірину

Місто оточували три пояси мурів з вежами й рів із водою. Стародавні історики писали, що мури були надзвичайні. Вони були 22 метри висотою і 6-8 метрів завширшки. Зовнішній бік було облицьовано цеглою з багатими візерунками й рельєфом. Увійти до міста можна було через одні із семи воріт.

Учитель. Уявіть собі, які мури зустрічали людей які приїздили до міста, які враження залишалися після знайомства із Вавилоном
        
Давайте з вами зачитаємо документ і  дайте мені відповідь на таке запитання Чи хотіли б ви потрапити до Вавилона.?

Зачитуємо документ

«Ті мури — це було щось надзвичайне. їхня товщина була така, що на горі могло розминутися шість возів, а висота просто неймо­вірна. Клітарх та інші, що були   в Азії, повідомляють, що ті мури в окружності мали 365 стадій. За даними пізніших авторів, мури були тільки 50 ліктів заввишки, а завтовшки такі, що могли розминутися лише два вози. Веж було 250... Між мурами й будинками було вільне місце завширшки 200 стіп», — писав Діодор.

Відповідають учні

СЛАЙД

Учитель. Головними були ворота богині Іштар – величезна напівкругла арка. Побудовані із цегли, покритої яскраво-блакитною, жовтою, білою й чорною глазур’ю. Для більшої пишності стіни воріт згори й донизу були вкриті почерговими рядами зображень тварин, лютого бика та вавилонського дракона.
Ворота Іштар повинні були всиляти людям страх перед могутністю міста.
СЛАЙД

Скажіть будь ласка, чи всиляють страх ворота Іштар? СЛАЙД
Діти відповідають.
СЛАЙД
СЛАЙД
Учитель. Головна вулиця в центрі міста називалася «Вулицею процесій»  вона з’єднувала ворота з головним храмом бога Мардука, покровителя міста. Це була широка вулиця, яку з обох боків оточували високі мури з барельєфом левів, драконів, воїнів.

Згідно з однією з клинописних табличок, у Вавилоні було 53 великих храми, 55 невеликих храми верховного бога Мардука, 300 малих святилищ земних та підземних богів, 600 святилищь небесних богів, 180 жертовників богині війни та кохання Іштар, 200 жертовників присвячених іншим богам..

Але  найголовнішим і найзнаменнішим був семиярусний зикурат бога Мардука. В Біблії названа символом людської зарозумілості.

Якою ж була ця споруда? Розповість нам Костенко Юля. СЛАЙД

Зикурат складався з кількох ярусів. Усередині їх робили з необпаленої глини, зверху облицьовували глазуровою цеглою. Храм, присвячений божеству ставили на верхівці. Підлога була різнокольоровою. Знизу він на дві третини обкладався чорною цеглою, верхню третину робили червоною, храм – блакитним із золота. Вважається, що в уяві він був схожий на модель всесвіту. Нижній чорний ярус символізував підземний світ пов’язаний зі смертю, червоний – середній світ, де живуть люди, блакитно-золотий на верхівці був символом світу богів.

Учитель. Зикурат вважався сходами, що з’єднують землю і небо.  Завойовники 5 разів руйнували зикурат та жителі міста постійно його відбудовували.
СЛАЙД

Учитель. А чи знаєте ви, що сади Семіраміди визнані одним із семи чудес світу?
Відповіді учнів
СЛАЙД
А чому вони так називаються?
А знаєте, що  сьогодні є декілька версій про «висячі сади». Давайте їх послухаємо
Розповіді учнів
            За легендою, 2800 років тому могутній цар НавуходоносорІІ взяв дружиною прекрасну Семіраміду, доньку царя лісистої гірської країни Мідії. Місто Вавилон, у той час столиця держави Навуходоносора, стояла на випаленій сонцем рівнині, що продувалася гарячими вітрами з Аравійської пустелі. У цьому гучному і курному місті, з будинками, вибудованими із сирцової цегли, не­можливо було знайти ані деревця, ані клаптика зеле­ної трави, і молода цариця почала сумувати і марніти.
Навуходоносор, який любив дружину, вирішив зробити все, щоб розвіяти її смуток. За його велінням у Вавилон були зігнані тисячі полонених і рабів, зібрали найвідоміших будівельників і архітек­торів. І незабаром поруч з царським палацом вирос­ло величезне спорудження у формі східчастої піраміди з чотирма уступами. На кожному уступі був насипаний шар родючої землі і висаджені найрідкісніші і найпрекрасніші дерева і квіти. Уступи з'єдну­валися між собою широкими сходами з мармуровими щаблями. Чимало довелося потрудитися й інжене­рам, щоб створити водопідйомні пристрої для поли­вання чудових садів.
Уся ця незвичайна і дивовижна споруда спирала­ся на безліч колон, тому здалеку здавалося, що сади цариці зависають у повітрі. Тому їх і прозвали «вися­чими садами Семіраміди».
Це диво проіснувало недовго — усього близько двох століть, але пам'ять про нього збереглася в історії. Після розпаду держави спадкоємців Навуходоносора сади прийшли в запустіння, потім стала­ся могутня повінь, фундамент величного споруджен­ня підмило, і воно завалилося. Пізніше і саме місто Вавилон кілька разів руйнували завойовники, тому археологам, як вони не намагалися, так і не вдалося знайти руїни «висячих садів».

За іншою версією, вавилонська принцеса Шаммурамат (це ім'я греки вимовляли як «Семіраміда») сама звеліла розбити квітучі сади на численних па­горбах, що оточували Вавилон. Треба було провести величезні земляні і зрошувальні роботи, щоб ство­рити на пагорбах тераси, покрити їх ґрунтом і підвес­ти туди воду. Сади на пагорбах були такі прекрасні, що жителі пекучого Вавилона порівнювали їх з раєм на землі.

На жаль, сьогодні ми не можемо сказати, яка з версій правдивіше. Але те, що «висячі сади Семіраміди» не вигадка, а колись дійсно існували, - історичний факт.
СЛАЙД
Сучасні художники й інженери не раз намагалися показати, як насправді виглядали висячі сади. Але час так надійно покрив сліди давнього спорудження, що зробити це майже неможливо.

Учитель. Халдейські мудреці славилися в усьому світі.
-         вони мали власне уявлення про світ;
-         земля – плоска плита, яка плаває по океану
-         великий ковпак – небо
-         встановили 12 знаків Зодіаку та склали календар;
-         першими розділили круг  на 360 градусів, градус – на 60 хвилин
-         розділили добу на 24 години, годину на 60  хвилин, а хвилину на 60 секунд.
-         Створили таблицю множення
-         Вся система обчислення була заснована на числі 60.

Чи хотіли б ви жити в такому місті? Чому?

Учитель. Але в УІ ст.. до н.е. перси-кочівник напали на Вавилон.   І жерці-зрадники відкривши ворота впустили в місто перське військо, яке перетворили місто в перське володіння
Учитель. Отже, чи можна Вавилон назвати містом казкових багатств? (Вавилонської вежі та «висячих садів». Його розміри, будинки, міць захисних мурів – все це вражає)

Учитель. Тексти ново вавилонських царів, історія Геродота, замітки Ктесія й Біблія були основними джерелами інформації про Вавилон аж до кінця     ХІХ ст..
Менш ніж за сто кілометрів від нинішньої столиці Іраку – Багдада знаходяться руїни Вавилону.
СЛАЙД, СЛАЙД

Учитель. Спробуйте на контурних картах позначити кордони Халдейського царства.
КАРТИ.

Оцінити учнів за роботу на уроці.

Домашнє завдання параграф 17, Завдання 1 с. 91


Вавилон, що означає «Брама Бога», виник на обох берегах Євфрату на перехрещенні караванних і водних шляхів. Вавилон – найбільше місто Передньої Азії.
            Ассирійський цар Сінаххербі зруйнував Вавилон. Він велів зрівняти його  із землею. А його син Асархаддон звелів відбудувати місто.
            Повністю відродився Вавилон за царя Навуходоносора у УІ ст.. до н.е.. Він став найкрасивішим і найбільшим містом стародавнього світу, де, за біблейськими переказами, був земний рай. Його мешканці гордо називали місто «пупом світу»
            Місто оточували три пояси мурів з вежами й рів із водою. Стародавні історики писали, що мури були надзвичайні. Вони були 22 м висотою і 6-8 м завширшки. Зовнішній бік їх було облицьовано цеглою з багатими візерунками й рельєфами. Увійти до міста можна було через одні із семи воріт.

Ворота Іштар  Це монументальні й найгарніші північні ворота, які було побудовано на честь богині Іштар. Вони були облицьовані жовтими й блакитними полтив’яними кахлями із  зображенням биків і фантастичних драконів. Ворота Іштар повинні були всиляти людям страх перед могутністю міста.

Дорога процесій з’єднувала північні ворота з головним храмом бога Мардука, покровителя міста. Це була широка вулиця, які з обох боків оточували високі мури, з барельєфом левів, драконів, газелей, воїнів.

Висячі сади Семіраміди, визнані одним із семи чудес світу, були розташовані на  , семи терасах висотою 5 м кожна. Тераси, -   зсунуті відносно одна одної, створювали    враження «висячих садів». На кожній терасі  були покладені балки, цеглини й шари очерету щоб затримувати вологу. Зверху було  насипано шар землі й посаджено різноманітні дерева та квіти. Стародавні архітектори створили унікальну систему, яка зрошувала сади.
Наприкінці XIX ст. археолог Роберт Кольдевей під час розкопок у Вавилоні знайшов  «висячі сади», що були у складі комплексу  царського палацу.

Вавилонська вежа. З п'ятдесяти трьох  храмів Вавилона найголовнішим і найзнаменитішим був семиярусний зіккурат бога  Мардука - «Храм наріжного каменя неба й    землі», або «Вавилонська вежа», що в   , Біблії названа символом людської зарозумілості.
Яка була ця будова? За Кольдевеєм вона була квадратною.
Бік квадрата мав 90 м, і заввишки вона була 90 м.     На сьмому ярусі який було обличковано синіми блискучими кахлями, височів храм бога Мардука увінчаний його золотою статуєю.
 У вавилонської святині був ще один храм, унизу. У цьому храмі знаходилася велика золота статуя Зевса. що сидить на троні. Перед храмом стояли золоті ворота і великий вівтар, на якому приносилися в жертву різні тварини.
Біля південної стіни починався кам’яний міст через Євфрат – одна з найдивовижніших споруд у Вавилоні.
Та, як ми вже казали, попри всі ці великі досягнення давніх майстрів, більша частина створених ними споруд зазнала ни­щівного руйнування. Знадобилася дуже копітка праця архео­логів та істориків, які вивчали записи давніх авторів, щоб ми зараз могли уявити собі первісний вигляд цих споруд. Як це не дивно, краще за інші збереглися найбільш давні — так звані зікурати.
Зікурати — це теж піраміди, але не такі, як у Єгипті. Вони уступчасті і складаються з кількох ярусів. Усередині їх робили з необпаленої глини, зверху обличковували глазурованою цег­лою. На відміну від єгипетських пірамід зікурати не мали ні­яких внутрішніх камер. Храм, присвячений божеству, ставили на верхівці. Полива на глазурованій цеглі була різнокольоро­вою. Знизу зікурат на дві третини обкладали чорною цеглою, верхню третину робили червоною, храм — блакитним з золо­том. Вважається, що в уяві своїх будівників зікурат був модел­лю всесвіту. Нижній чорний ярус символізував підземний світ, пов'язаний зі смертю, червоний — означав середній світ, де живуть люди, блакитно-золотий храм на верхівці був симво­лом горішнього світу богів. До наших часів найкраще зберігся зікурат біля міста Чога-Занбіль, на південному заході Ірану. Найбільшим був зікурат у Вавилоні. Він був 90 м заввишки і займав площу близь­ко 8100 кв. м. Цю спо­руду вважають прото­типом біблійської Ва­вилонської вежі.
Зікурат був не єди­ною визначною архі­тектурною пам'яткою Вавилона. У час сво­го найбільшого підне­сення це було, мабуть, найбільше місто у сві­ті. Давньогрецький іс­торик Геродот писав у V ст. до н. є., що Вавилон «улаштований так чудово, як жодне з відомих нам міст». Місто мало чітке планування і являло собою прямокутник, оточений подвійною стіною. Через кожні 20 м зовнішньої стіни
здіймалася зубцювата вежа, квадратна за планом. Внутрішня стіна була меншою, ніж зовнішня, за нею починалися міські будівлі. Досить велику ділянку землі між двома стінами горо­дяни обробляли, щоб мати запас харчів на випадок облоги. Всі укріплення були зроблені з обпаленої цегли. Будівлі в середині міста теж нагадували оборонні споруди. Характерною рисою міського краєвиду були пласкі дахи, оточені зубцями. Стіни часто прикрашали блакитною та бірюзовою поливою. Цей декоративний прийом і нині залишається найулюбленішим у деяких країнах Сходу. Нині з пам'яток Вавилона збереглися Брама Іштар та Дорога процесій, оточена зубцюватими стінами.
Висячі сади Семїраміди, визнані одним із семи чудес світу, були розташовані на  , семи терасах висотою 5 м кожна. Тераси, -   зсунуті відносно одна одної, створювали   | враження «висячих садів». На кожній терасі І були покладені балки, цеглини й шари оче- ,| рету щоб затримувати вологу. Зверху було 1 |  насипано шар землі й посаджено різно- !| І манітні дерева та квіти. Стародавні архітек- І тори створили унікальну систему, яка зрошу- р вала сади.
Наприкінці XIX ст. археолог Роберт Коль-девей під час розкопок у Вавилоні знайшов І і «висячі сади», що були у складі комплексу І царського палацу.
Вавилонська вежа. З п'ятдесяти трьох І храмів Вавилона найголовнішим і найзнаме- І нитішим був семиярусний зіккурат бога І Мардука - «Храм наріжного каменя неба й   ^ землі», або «Вавилонська вежа», що в   ,
Біблії названа символом людської зарозумілості.
Яка була ця будова? За Кольдевеєм вона була квад а   ратною.
Бік квадрата мав 90 м, і заввишки вона була 90 м. &    Ня г.кпмпму япуг.і    який бугіп пРіпілчкпйянг) гиніми
І  увінчаний його золотою статуєю. У вавилонської святині був ще один храм, унизу. У цьому храмі знаходилася велика золота статуя Зевса. шо сидить на тооні. Пеоел    ~
Цікаво знати. Коли ми дивимося на годинник, нам не спадає на думку, що дванадцятигодинна система має вавилонське походження. Наш тиждень має 7 днів, а місяць - чотири тижні, бо так
поділили час вавилоняни!

Висячі сади Семїраміди, визнані одним із семи чудес світу, були розташовані на  , семи терасах висотою 5 м кожна. Тераси, -   зсунуті відносно одна одної, створювали   | враження «висячих садів». На кожній терасі І були покладені балки, цеглини й шари оче- ,| рету щоб затримувати вологу. Зверху було 1 |  насипано шар землі й посаджено різно- !| І манітні дерева та квіти. Стародавні архітек- І тори створили унікальну систему, яка зрошу- р вала сади.
Наприкінці XIX ст. археолог Роберт Коль-девей під час розкопок у Вавилоні знайшов І і «висячі сади», що були у складі комплексу І царського палацу.
Вавилонська вежа. З п'ятдесяти трьох І храмів Вавилона найголовнішим і найзнаме- І нитішим був семиярусний зіккурат бога І Мардука - «Храм наріжного каменя неба й   ^ землі», або «Вавилонська вежа», що в   ,
Біблії названа символом людської зарозумілості.
Яка була ця будова? За Кольдевеєм вона була квад а   ратною.
Бік квадрата мав 90 м, і заввишки вона була 90 м. &    Ня г.кпмпму япуг.і    який бугіп пРіпілчкпйянг) гиніми
І  увінчаний його золотою статуєю. У вавилонської святині був ще один храм, унизу. У цьому храмі знаходилася велика золота статуя Зевса. шо сидить на тооні. Пеоел    ~
Цікаво знати. Коли ми дивимося на годинник, нам не спадає на думку, що дванадцятигодинна система має вавилонське походження. Наш тиждень має 7 днів, а місяць - чотири тижні, бо так
поділили час вавилоняни!







Немає коментарів:

Дописати коментар